Profesjonalne przycinanie krzewów — jak i kiedy przycinać krzewy?
Regularne przycinanie krzewów to szczególnie ważny element w pielęgnacji ogrodu. Zapewnia to nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim prawidłowy rozrost rośliny. Zastanawiasz się, jak prawidłowo ciąć krzewy ozdobne czy owocowe? Najważniejsze kwestie poruszyliśmy poniżej.
Jak wygląda prawidłowe cięcie krzewów?
Przycinanie krzewów jest niezbędne, aby nie dopuścić do rozwoju chorób oraz obumarcia rośliny. W pierwszej kolejności należy usuwać chore, uszkodzone i słabe pędy. Ponadto należy pozbywać się w całości tych części, które są słabo zdrewniałe i cienkie. Jest to szczególnie ważne w okazach, które zostały posadzone bez bryły korzeniowej. Dla niektórych może wydawać się to dziwne — w końcu roślina została dopiero co posadzona. Okazuje się jednak, że jej przycięcie zapobiegnie obumarciu rośliny, ponieważ niweluje się różnice pomiędzy bujnymi gałęziami a niewielkim systemem korzeniowym.
Zasada ta nie dotyczy oczywiście każdego gatunku rośliny. W przypadku krzewów, które są sadzone z bryłą ziemi lub z doniczek, niewymagane jest tak intensywne cięcie. Co więcej, odmiany iglaste i zimozielone nie wymagają przycinania. Powinny być jednak posadzone z cała bryła korzeniową.
O czym warto pamiętać? Podczas skracania gałązek należy zachować odstęp około 5 milimetrów powyżej najwyższego pąka skierowanego na zewnątrz krzewu. Ponadto na każdej z gałązek powinno zostać od 3 do 5 pąków, aby zapewnić optymalny rozwój rośliny. Stare pędy skraca się przy podstawie, a powstałe w wyniku tego rany należy zabezpieczyć specjalną maścią ogrodniczą. Z kolei młode pędy można przyciąć na długość około 30-50 cm.
Kiedy przycinać krzewy — czy pora roku ma znaczenie?
Cięcie krzewów ozdobnych i owocowych obejmuje miesiące od lutego do listopada. Dzieje się tak, ponieważ pora cięcia ma duże znaczenie w przypadku wielu gatunków. Krzewy wiecznozielone będą miały całkowicie inne potrzeby od krzewów kwitnących okresowo. Ponadto ich pielęgnacja, podobnie jak cięcie drzew, obejmuje wiele typów zabiegów: cięcie pielęgnacyjne, cięcie formujące, cięcie korygujące, cięcie sanitarne, cięcie prześwietlające i nie tylko. Każde z nich należy wykonać w różnych porach roku, dlatego warto wiedzieć, jaki termin cięcia będzie najlepszy dla okazów w naszym ogrodzie.
Na ogół czas przycinania krzewów zależy od terminu kwitnienia — usuwanie pędów powinno mieć miejsce po jego zakończeniu. Starsze krzewy przycinamy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, co pomoże pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych pędów. To właśnie wtedy najlepiej przeprowadzić cięcie odmładzające dla odmian zimozielonych. Skorzystają na tym też krzewy kwitnące latem jak hortensja drzewiasta. Z kolei w sierpniu powinno się przycinać krzewy owocowe (np. porzeczki) lub wybrane gatunki ozdobne, kwitnące na pędach tegorocznych. To również dobry czas na pozbycie się chorych gałęzi czy skorygowania zbyt mocno zagęszczonych pędów, które rosną wewnątrz korony.
Zimowe cięcie krzewów to dobre rozwiązanie dla takich gatunków jak krzewuszki, hortensje, derenie, jałowce czy róże. Wspomoże to ich intensywny rozwój w cieplejszych miesiącach i nie nałoży zbyt dużego stresu na same rośliny. Oczywiście wszelkie zabiegi należy przeprowadzać w tygodniu, w którym będzie słonecznie i bez przymrozków. Warunki te są konieczne do prawidłowej regeneracji ran powstałych w trakcie cięcia — niskie temperatury mogą zaszkodzić roślinie.
Cięcie krzewów — o czym warto pamiętać?
Wiemy już, że krzewy tak samo, jak drzewa, wymagają systematycznego cięcia. Niektóre gatunki krzewów będą wymagały częstej i dokładnej pielęgnacji, a z kolei inne będą rozwijać się bez intensywnej ingerencji człowieka. Niektórych z nich całkowicie nie wolno przycinać — przykładem mogą być wawrzynek wilczełyko, azalia, różanecznik czy ostrokrzewy. W przypadku tych gatunków ograniczamy się wyłącznie do cięć sanitarnych — np. jeśli mają połamane gałęzie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, że rośliny o pędach jednorocznych wymagają cięcia na innych zasadach, niż te rosnące na pędach kilkuletnich. Więcej na ten temat wspomnimy w dalszej części artykułu.
Czym należy przycinać krzewy?
Oczywiste jest, że prawidłowe przycinanie krzewów zależy od stosowanych narzędzi. Ogrodnicy mogą korzystać z szerokiej gamy produktów, ale największą popularnością cieszą się klasyczne sekatory. W zależności od potrzeb można skorzystać z takich wariantów jak:
- Sekator dwuostrzowy — świetnie sprawdza się w usunięciu pędów o cienkiej, miękkiej strukturze i ponadto jest dość wygodny w użyciu.
- Sekator jednoostrzowy — do wycinania pędów wyłącznie o twardym drewnie — może zmiażdżyć miękkie gałązki. Podczas cięcia należy pamiętać o tym, aby poprowadzić ostrze prostopadle do gałęzi. W przeciwnym wypadku może się ześlizgnąć.
- Sekator o przedłużonych rękojeściach — ułatwia skracanie pędów grubszych. Szczególnie przydatny we większych ogrodach.
W przypadku grubszych gałęzi można skorzystać z nożyc ogrodowych. Niezależnie od zastosowanego narzędzia należy zadbać o to, aby były naostrzone i czyste. Dzięki temu unikniemy ryzyka infekcji, ponieważ na brudnym ostrzu mogą znajdować się szkodliwe mikroorganizmy. Z kolei tępe narzędzia mogą szarpać i miażdżyć włókna rośliny, co spowolni proces gojenia.
Cięcie nowych i starych krzewów
Oprócz wymagań związanych z gatunkiem rośliny, regularne przycinanie będzie wyglądało inaczej na pędach zeszłorocznych i na pędach wieloletnich. W tym pierwszym przypadku cięcie nowych pędów jednorocznych powinno odbywać się wiosną, zanim rozpocznie się jej intensywny wzrost. Najlepiej jest usunąć suche i przemarznięte pędy, a resztę skrócić. Dzięki temu roślina zacznie wypuszczać nowe pędy oraz pąki kwiatowe — jest to szczególnie ważne w przypadku krzewów kwitnących jak m.in. róża. Z kolei cięcie pędów kilkuletnich nie musi być tak częste — wystarczy przeprowadzić jeden zabieg raz na kilka lat, najlepiej w trakcie zimy. Nie ogranicza to wtedy rozwoju pąków kwiatowych. Krzewy liściaste, które kwitną na pędach z zeszłego roku, mogą być przycinane w dowolnym miesiącu. Z kolei krzewy iglaste wymagają regularnego podcinania, najlepiej raz do roku.
Ile kosztuje profesjonalne przycinanie krzewów?
Opieka nad ogrodem jest niezwykle czasochłonnym zadaniem, dlatego wiele osób może decydować się na zatrudnienie profesjonalnej usługi przycinania krzewów. Jakie trzeba ponieść wtedy koszta? Wiele zależy od lokalizacji — przykładowo, cena cięcia krzewów we Wrocławiu to około 24-25 złotych brutto za metr bieżący. Wpływ na cennik będzie miał także rodzaj cięcia. Cięcie formujące krzewów ozdobnych z pewnością będzie droższe niż zwykłe cięcie żywopłotów nieformowanych. Oczywiście dla uzyskania konkretnej stawki najlepiej jest skontaktować się z daną firmą w celu uzyskania wyceny.
Jakie są zalety zlecenia cięcia firmie zewnętrznej? Przede wszystkim kompleksowy proces usługi — obejmuje to nie tylko samo cięcie, ale również ocenę stanu roślin, dobór odpowiednich narzędzi czy sprzątanie po wykonanej pracy. W niektórych przypadkach ogrodnicy mogą również kontrolować i dbać o utrzymanie krzewów wokół budynku. Jest to więc bardzo korzystne dla firm prywatnych czy instytucji publicznych, gdzie zadbana przestrzeń wokół budynku jest pewnego rodzaju “wizytówką” działalności – warto uwzględnić to jako część sprzątania biur.
Postaw na profesjonalne przycinanie krzewów z WIKAMI!
Chcesz, aby cięcie roślin w Twoim ogrodzie zapewniało jak najlepszy rozwój roślin? W takim razie postaw na współpracę z firmą WIKAMI! Prowadzimy kompleksowe usługi z zakresu pielęgnacji terenów zielonych — przycinamy krzewy, strzyżemy żywopłoty, zakładamy i kosimy trawniki oraz wiele innych. Gwarantujemy bezpłatną wycenę, całkowitą terminowość oraz dopasowanie usługi do potrzeb klienta. Doskonale znamy potrzeby wielu roślin — pozwól, że zadbamy o krzewy również w Twoim ogrodzie!