Przycinanie drzew. Na czym polega i ile kosztuje przycinanie drzew?
Aby zapewnić zdrowy rozwój oraz estetyczny wygląd roślin w ogrodzie, niezbędne jest regularne przycinanie ich gałęzi. Osoby wykonujące ten zabieg muszą brać pod uwagę wiele czynników. Zastanawiasz się, na czym polega i jaki jest koszt profesjonalnego przycinania drzew? Odpowiadamy na to w poniższym artykule.
Ile kosztuje przycinanie drzew?
Profesjonalne cięcie drzew może kosztować od 100 do 1000 złotych. Cennik tej usługi ustalany jest na podstawie wielu czynników. Najważniejszym aspektem jest liczba pielęgnowanych roślin oraz czas trwania pracy. Koszt przycinania drzew może zależeć także od tego, jak wysokie i “skomplikowane” są dane drzewa. Należy przygotować się na większy wydatek, jeśli rośliny są mocno zagęszczone lub praca będzie wykonywana na wysokości.
Stawka obcinania drzew może różnić się w zależności od firmy oferującej tę usługę. Niektóre z nich oferują również dodatkowy wywóz pozostałości z działki. Ponadto, jeśli obcinane są drzewa zaatakowane chorobą, na cenę może wpłynąć wykorzystanie specjalnych preparatów. Z tego powodu zawsze warto skontaktować się z firmą i przedstawić im swoje oczekiwania. Pozwoli to stworzyć indywidualną wycenę przycinania drzew, która będzie korzystna dla obu stron.
Dlaczego i kiedy należy przycinać drzewa?
Istnieje wiele zalet przycinania drzew, które nie ograniczają się wyłącznie do kwestii estetycznych. Choć zabieg ten pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu roślin, równie ważny jest aspekt pielęgnacyjny. Usuwanie nadmiarowych gałęzi sprawia, że drzewa stają się odporniejsze na choroby i lepiej kwitną. Ponadto drzewa owocowe, które są regularnie przycinane, będą obficie owocowały. Oprócz tego rośliny mogą zwiększyć swoje zagęszczenie i zachować odpowiednią wysokość. Czynność ta jest kluczowa również podczas opieki nad młodymi drzewkami — pozwala to zachować odpowiednie proporcje między ich korami a rozwijającym się systemem korzeniowym.
To, czy dana roślina wymaga przycinania, zależy od wielu różnych czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na potrzeby danego gatunku. Zdarza się, że dane drzewo należy przycinać co roku, a inne nie wymagają tego wcale. Niepotrzebne przycinanie może mieć skutek odwrotny do zamierzonego i jeszcze bardziej zaszkodzić roślinie. Jeśli posiadamy sporo drzewek owocowych, należy wykonać zarówno cięcie zimowe (na przełomie lutego i marca), jak i przycinanie letnie. Pierwsze z nich ma na celu, o ile to konieczne, oczyścić roślinę z zeszłorocznych pędów. Z kolei letnie przycinanie drzew jest potrzebne do zredukowania nadmiaru pędów.
Dobór terminu i techniki cięcia jest dyktowany także aktualną pogodą oraz rejonem, gdzie rosną rośliny. Wynika to z faktu, że zachód i wschód kraju cechują się nieco innymi warunkami atmosferycznymi. Podstawowym wymogiem jest, aby temperatura utrzymywała się powyżej 0°C i nie padał deszcz. Odpowiednie cięcie nie powinno mieć miejsca za wcześnie — może to zmniejszyć odporność drzewa na niskie temperatury.
Czy warto postawić na profesjonalne cięcie drzew?
Jak można zauważyć, obcinanie drzew to zadanie, do którego należy odpowiednio się przygotować. Nieodpowiednie przycięcie może doprowadzić do zahamowania wzrostu, a czasami nawet całkowitego obumarcia rośliny. Ponadto dobrana technika będzie różnić się nie tylko ze względu na porę roku, ale również gatunek drzewa, jego stan oraz panujące warunki atmosferyczne. Dlatego krzewy i drzewa w ogrodzie wymagają regularnej pielęgnacji opartej na specjalistycznej wiedzy i odpowiednich narzędziach.
Jeśli zależy nam na utrzymaniu zadbanej roślinności przez cały rok, warto zdecydować się na fachowe cięcie drzew. Specjaliści z dziedziny pielęgnacji zieleni gwarantują sprawne i umiejętne cięcie, dzięki któremu wszystkie rośliny pozostaną zdrowe. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na spędzanie długich godzin w ogrodzie. Usługę tę szczególnie poleca się klientom biznesowym — przedsiębiorcom, urzędom, zarządcom zieleni i nie tylko.To również korzystne uzupełnienie dla innych usług jak sprzątanie osiedli, sprzątanie biur czy sprzątanie szkół i przedszkoli.
Jakie są sposoby cięcia drzew i krzewów?
Jak już wspomnieliśmy, dzięki przycinaniu drzew możliwe jest nie tylko zadbanie o należyty wygląd, ale również zdrowie roślin w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy posiadamy drzewa pestkowe w sadzie, czy krzewy ozdobne wokół domu, zabieg ten gwarantuje ich należyty rozwój. Aby osiągnąć konkretne efekty, stosuje się różne metody cięcia:
- Cięcie sanitarne/cięcie pielęgnacyjne — polega na usuwaniu gałęzi uszkodzonych przez wiatr, burzę, choroby czy szkodniki. Odcięcie chorych konarów zmniejsza ryzyko infekcji i rozprzestrzeniania się stanów chorobowych.
- Cięcie odmładzające — starsze drzewa i krzewy wymagają przycinania, aby pozbyć się chorych oraz zdrewniałych pędów. Należy pamiętać, że taki zabieg można przeprowadzić tylko u wybranych gatunków, które szybko wypuszczą młode pędy i zagęszczą swoją koronę.
- Cięcie formujące — prawidłowo rozwijające się gałęzie odchodzą od drzewa pod kątem prostym. Te rozwijające się pod kątem ostrym należy usunąć, szczególnie w przypadku młodych pędów, dzięki czemu wzmacnia się pień oraz koronę drzewa.
- Cięcie prześwietlające — sprawdza się w przypadku drzew o mocno zagęszczonych koronach. Metoda ta polega na wycięciu części gałęzi, aby wpuścić więcej światła do skrytych wewnątrz pędów. Należy jednak zachować ostrożność i nie usuwać zbyt dużo gałęzi, gdyż może to zaszkodzić całej roślinie.
Młode drzewka charakteryzują się silnym wzrostem, a ich korzenie skutecznie pobierają składniki pokarmowe. Zbyt intensywne cięcie może więc zahamować ich rozwój. Pielęgnacja takich roślin ogranicza się więc tylko do cięcia formującego — głównie poprzez usuwanie martwych, uszkodzonych bądź rosnących do wewnątrz korony pędów. W przypadku starszych drzew należy zacząć od cięcia grubszych gałęzi, co dopuści więcej światła do środka rośliny. Kolejnym krokiem jest rozrzedzenie mniejszych gałęzi. W tym celu usuwa się pędy krzyżujące się, leżące za blisko siebie lub ocierające się.
Może Cię zainteresować: Pielęgnacja zieleni – jak przebiega pielęgnacja terenów zielonych?
Przycinanie drzew — w jakich miejscach ciąć gałęzie?
Cięcie drzew powoduje powstanie rany, która musi zagoić się jak najszybciej. Właśnie dlatego konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej techniki, która zapewni sprawną regenerację gałęzi. Ogólną zasadą jest przycinanie u podstawy gałęzi, zaczynając od jej dołu. Metoda w dużej mierze zależy od szerokości obcinanej części — grubsze gałęzie należy ciąć piłą w miejscu za zgrubieniem u nasady zwanym obrączką. Z kolei cienkie pędy można usuwać sekatorem lub nożycami tak, aby pozbyć się elementów rosnących “na krzyż” lub do środka korony. Prawidłowe cięcie powinno przebiegać pod kątem, co pobudzi drzewo do wypuszczenia nowych pędów.
Należy pamiętać, że podczas przycinania grubszych gałęzi należy przestrzegać określonych kroków, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i możliwie najmniejszy rozmiar rany. Pierwszym krokiem powinno być nacięcie gałęzi w odległości około 50 cm od pnia, a następnie 60 cm, przycinając konar od góry. Dopiero wtedy gałąź można obciąć tak, aby powstało charakterystyczne zgrubienie w kształcie pierścienia. Jest to cięcie docelowe, które powinno być wykonane u nasady gałęzi — czyli tam, gdzie łączy się z pniem. Tutaj lepszym narzędziem będą piły ogrodnicze o wygiętym ostrzu. Powstałą ranę trzeba regularnie kontrolować, aby uniknąć przedostania się bakterii lub grzybów. Dla odpowiedniej ochrony rośliny należy oczyścić ją z opiłków i zabezpieczyć specjalną maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym.
Jak odpowiednio przycinać drzewa owocowe?
Odpowiednia technika ma szczególne znaczenie podczas przycinania drzew owocowych. Dzięki temu ogrodnicy mogą liczyć na większy plon i lepiej wybarwione owoce. O czym warto pamiętać? Młode pędy należy ciąć za pąkiem (zwanym też oczkiem), zachowując odstęp 5 milimetrów. Skos powinien przebiegać w taki sposób, aby jego najwyższy punkt znajdował się bezpośrednio nad oczkiem. Ponadto ostatni pozostawiony pąk powinien być skierowany na zewnątrz korony, dzięki czemu rozwijająca się gałąź nie rozrośnie się do jej środka.
Bardzo ważna jest także powierzchnia cięcia. Zimowe cięcie drzew owocowych nie powinno być zbyt duże, aby nie narazić roślin na infekcje chorobowe. Intensywne przycinanie gałęzi może spowodować także za duży rozrost drzewa. Często rozrost ten przyjmuje formę tzw. “wilków” — pionowo rosnących pędów, które mogą ograniczyć dostęp do światła w koronie. Taki rozwój może wpłynąć na estetyczny wygląd i przysłaniać dojrzewające owoce.
Obcinanie drzew — podsumowanie
Profesjonalne przycinanie drzew jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju roślinności w ogrodzie. Specjaliści oferujący tę usługę muszą brać pod uwagę wiele czynników, które wpłyną na typ wykonywanego cięcia. Regularna pielęgnacja drzew i krzewów wpływa na ich zdrowie oraz wygląd, co jest kluczowe przy zbiorze owoców oraz utrzymaniu terenów zielonych. Warto pamiętać, że podczas przycinania drzew należy używać odpowiednich narzędzi i usuwać gałęzie w taki sposób, który pobudzi drzewo do dalszego rozwoju. To, ile kosztuje przycinanie drzew, zależy od wielu czynników jak nakład pracy, doświadczenie specjalisty oraz wymogi danego gatunku. Jednak skorzystanie z fachowej usługi zagwarantuje zdrowie roślin w ogrodzie i zaoszczędzi sporo czasu.
Szukasz profesjonalistów z zakresu pielęgnacji zieleni we Wrocławiu, którzy zadbają o wygląd drzew w Twoim ogrodzie? Skontaktuj się z firmą WIKAMI — dokładnie wiemy, czego potrzebuje każdy ogród. Gwarantujemy bezpłatną wycenę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Zapraszamy!