Sprzątanie w hotelu — ile kosztuje sprzątanie pokoju hotelowego?
Udany pobyt na urlopie lub podczas podróży służbowej nie zależy tylko od pięknych widoków za oknem. Priorytetem jest komfort korzystania z usług hotelowych, czego ważną częścią jest czysty i zadbany pokój. Sprzątanie hotelu różni się jednak od porządków, jakie przeprowadzamy we własnych mieszkaniach. Zastanawiasz się, na czym polega i ile kosztuje sprzątanie pokoi w hotelu? Odpowiadamy.
Sprzątanie pokoi hotelowych cennik – czy warto zatrudnić firmę sprzątającą?
Cena sprzątania pokoi hotelowych przez firmę może wynosić do 200-300 złotych za pokój z łazienką. Jest to więc o wiele tańsza i wygodniejsza opcja dla właścicieli kompleksów wypoczynkowych. Dlaczego? Jest to spowodowane głównie tym, że koszty utrzymania pracownika wewnętrznie mogą być znacznie większe. Oprócz pensji konieczne jest również zapewnienie odpowiedniego sprzętu, ubioru i pełnego wdrożenia do pracy.
Warto wspomnieć, że personel zewnętrzny zajmujący się sprzątaniem pokoi hotelowych jest świetnie wyszkolony i potrafi profesjonalnie wyczyścić wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jest to więc istotna oszczędność czasu. Dodatkowo firmy gwarantują odpowiednie ubezpieczenie OC – dzięki temu nie trzeba martwić się o uszkodzone lub skradzione mienie.
Sprzątanie pokoi hotelowych – co obejmuje sprzątanie hoteli?
Co sprawia, że pościele w hotelu są zawsze świeże, a łazienka pozostaje w nienagannym stanie? Stoi za tym ciężka praca profesjonalnej obsługi, która codziennie opiekuje się dziesiątkami, a nawet setkami pokoi. Jakie czynności obejmuje więc sprzątanie pokoi hotelowych? Cennik może zawierać takie usługi jak:
- wymiana i pranie pościeli,
- uzupełnienie kosmetyków,
- utrzymanie czystości w łazience,
- wymiana ręczników, w tym wymiana na życzenie gości,
- ścielenie łóżek,
- wyrzucenie śmieci.
Koszty sprzątania pokoju hotelowego wliczane są cenę, którą płacimy za pobyt. Możliwe jest jednak zamówienie dodatkowej usługi, której koszt będzie różnić się w zależności od oferty obiektu noclegowego.
Sprzątanie pokoi hotelowych – jak to wygląda?
Zanim personel rozpocznie wykonywanie swoich obowiązków, konieczne jest przeprowadzenie raportu o statusie pokojów. Jest on przygotowywany przez osoby pracujące na recepcji i przekazuje wszystkie informacje dotyczące zajętych oraz wolnych miejsc. Dzięki temu personel wie, w jaki sposób należy przeprowadzić sprzątanie pokoi hotelowych — “na czysto” czy “przy gościu“. Czym różnią się te metody sprzątania pokoju hotelowego? Wyjaśniamy.
Sprzątanie pokoi w hotelu “na czysto”
Sprzątanie pokoju hotelowego “na czysto” oznacza, że zajmujący go wcześniej gość zdążył się wymeldować. Czyszczenie takiego pokoju jest priorytetowe dla personelu, ponieważ należy go odpowiednio przygotować dla następnych odwiedzających, którzy często meldują się jeszcze tego samego dnia. Z tego powodu sprzątanie pokoju hotelowego musi mieć miejsce niezwłocznie po wyjeździe gości.
Po skończeniu sprzątania serwis zgłasza dany pokój do recepcji, dzięki czemu może być ponownie przydzielony kolejnej osobie. Dlaczego jeszcze tego typu sprzątanie jest tak ważne? Przede wszystkim wpływa na pierwsze wrażenie zakwaterowanych – niezadbany pokój może zniechęcić ich do kolejnych odwiedzin lub nawet skłonić to wcześniejszego wymeldowania.
Sprzątanie pokoju hotelowego “przy gościu”
Oczywiście o komfort gości należy dbać także w trakcie ich pobytu — dlatego pokoje, które są aktualnie zajęte, przeznaczone są do sprzątania “przy gościu“. Zadanie jest tutaj odrobinę bardziej skomplikowane, ponieważ przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że nikogo nie ma środku. Najpopularniejszym sposobem jest przestrzeganie zasady trzykrotnego pukania w drzwi.
Należy też przedstawić się, mówiąc “Obsługa hotelu”. Jeśli przez kilka chwil nie usłyszymy żadnej odpowiedzi, możemy wejść do środka. Sporą pomocą dla personelu jest informacja zawarta na zawieszkach na klamkach — hasło “nie przeszkadzać” oznacza, że dany pokój powinien być uprzątnięty o innej porze.
Zobacz również: Sprzątanie po budowie – cennik usług
Etapy sprzątania pokoju hotelowego — wskazówki dla personelu sprzątającego
Aby odpowiednio przygotować pokój do dalszego użytkowania, konieczna jest odpowiednia organizacja pracy. Odpowiedni system znacząco ułatwi pracę, dzięki czemu sprzątanie będzie przebiegać sprawnie i efektywnie. Doświadczony pracownik jest w stanie posprzątać nawet kilkanaście pomieszczeń w trakcie swojej zmiany. Sporadycznie sprzątanie pokoi w hotelu może zostać poszerzone o dodatkowe zadania, jak np. mycie okien. Jak dokładnie wygląda sprzątanie pokoju hotelowego? Oto poszczególne etapy.
Ocena pokoju
Na początku, kiedy jesteśmy już pewni, że pomieszczenie jest puste, powinniśmy ocenić stan, w jakim zostało zostawione. Na tym etapie pracownik powinien otworzyć okna, aby zapewnić odpowiednie przewietrzenie, zapalić wszystkie światła i sprawdzić, czy goście nie zapomnieli czegoś z pokoju zabrać. Jeśli tak się stało, fakt ten należy obowiązkowo zgłosić do personelu na recepcji.
Wstępne sprzątanie pokoju hotelowego
Kolejny etap sprzątania pokoi hotelowych obejmuje sprzątanie wstępne, podczas którego ocenia się stan sprzętu lub mebli, wyrzuca śmieci, a także wymienia pościel oraz ręczniki, które następnie trafiają do worka na wózku serwisowym. W trakcie sprzątania ważne jest starcie kurzy, kierując się od górnych części mebli, do samego dołu. Warto pamiętać, aby sprzątanie przebiegało od najbardziej oddalonych od wejścia zakamarków. Należy również uzupełnić taki asortyment jak czajnik, woda czy kubki.
Sprzątanie łazienki i odkurzanie
Następny krok sprzątania pokoju hotelowego to czyszczenie i wymiana kosmetyków w łazience. Personel zawiesza świeże ręczniki na wieszakach, dokładnie myje całą armaturę i lustra oraz sprawdza stan odświeżaczy powietrza. Oczywiście powierzchnie czyszczone są za pomocą specjalistycznych środków, które gwarantują nie tylko higienę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.
Na koniec pracownicy powinni odkurzyć cały pokój hotelowy, w tym również tapicerki lub inne materiałowe elementy na meblach. Jeśli wszystkie etapy zostały już odhaczone, praca kończy się na zamknięciu okien, zaciągnięciu zasłon i włączenia klimatyzacji. Dzięki profesjonalnym usługom sprzątającym goście z przyjemnością będą odwiedzać hotel, a nawet częściej do niego wracać.
Nasza firma sprzątająca zajmuję się między innymi: sprzątaniem biur, sprzątaniem szpitali, czy sprzątanie osiedli. Chętnie zaopiekujemy się także terenem zewnętrznym hotelu lub wokół innych instytucji – udzielamy wsparcia w takich zadaniach jak pielęgnacja zieleni czy odśnieżanie. Zachęcamy do kontaktu!