Pranie dywanu — jak prać dywan?
Piękne dywany to nie tylko atrakcyjny element każdego wnętrza, ale również praktyczny sposób na ocieplenie podłóg. Choć na co dzień pielęgnacja wykładzin ogranicza się jedynie do odkurzania, regularne czyszczenie dywanów jest kluczowe dla zachowania ich żywotności. Jak prać dywan, aby w pełni pozbyć się wszelkich zabrudzeń? W poniższym artykule przedstawiamy kilka praktycznych rad.
Jak wyczyścić dywan? Metody prania dywanów
Aby móc skutecznie czyścić dywan, należy pamiętać o jego regularnym odkurzaniu — należy to robić przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta, odkurzanie dywanu powinno mieć wcześniej o wiele częściej, dzięki czemu unikniemy rozwijania się roztoczy wewnątrz włókien dywanu. Oprócz regularnego sprzątania przynajmniej raz na rok (lub pół roku, jeśli posiadamy wykładzinę o jasnym kolorze) dywan trzeba dokładnie wyprać. Czyszczenie dywanów można przeprowadzić w następujące sposoby:
- na sucho — polega na wtarciu w dywan środka czyszczącego, który wchłania wszelkie zabrudzenia oraz kurz. Dywan należy pozostawić przez pewien czas, aby preparat mógł dokładnie zebrać cały brud. Potem pozostaje jedynie wciągnąć mieszankę za pomocą odkurzacza. Jest to więc bardzo prosty sposób prania dywanu, za pomocą którego szybko pozbędziemy się drobnych zabrudzeń.
- na mokro — pranie dywanów “na mokro” to świetne rozwiązanie dla pozbycia się trudnych plam. Pierwszym krokiem czyszczenia dywanów jest dokładne wytrzepanie i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Następnie na całej powierzchni rozprowadzamy środek myjący za pomocą szczotki lub, jeśli mamy taką możliwość – myjki ciśnieniowej. Po tym należy odstawić wykładzinę do wyschnięcia.
Ważne jest, aby odpowiednio dopasować metodę prania dywanów w zależności od ich rodzaju i stopnia zabrudzenia. Przykładowo, użycie wody do czyszczenia dywanu typu shaggy może sprawić, że powstaną w nim zalążki pleśni. Jest to spowodowane przedłużonym czasem, jaki jest potrzebny do jego całkowitego wyschnięcia.
Jak przygotować dywan do czyszczenia?
Jak prać dywan, aby zapewnić satysfakcjonujące efekty? Jak wspomnieliśmy wcześniej, każde pranie powinno być poprzedzone dokładnym usunięciem kurzu i zanieczyszczeń. Pominięcie tego kroku oznaczałoby, że włókna dywanu zatrzymałyby w sobie sporą część brudu i zmieszały się ze środkiem piorącym. Zazwyczaj wstępne czyszczenie obejmuje jego dokładne odkurzenie lub wytrzepanie dywanu. W przypadku uporczywych włosów lub brudu dywan można również “wyczesać” szczotką o miękkim włosiu, które nie zniszczy struktury wykładziny.
Zapoznaj się z artykułem: Czyszczenie posadzki — jak pozbyć się wszelkich zabrudzeń?
Czym prać dywan? Domowe sposoby czyszczenia dywanów
Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do profesjonalnego prania dywanów, jednak wiele osób wciąż ucieka się do bardziej tradycyjnych metod czyszczenia. Ręczne pranie dywanu w domu pozwala na wykorzystanie środków, które bez problemu znajdziemy we własnej kuchni. Z tego powodu możemy przystąpić do prania od razu i mieć stuprocentową pewność co do używanych substancji. Poniżej podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić dywan domowymi sposobami.
Czyszczenie dywanu octem i wodą
Jak prać dywan za pomocą tych środków? Ocet to uniwersalny środek czyszczący w każdym domu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oprócz właściwości odkamieniających, jest także świetnym preparatem do prania dywanów, który umożliwia skuteczne usuwanie plam. Ocet bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zaschniętych zabrudzeń — wystarczy go wetrzeć za pomocą gąbki. Jak jeszcze można go wykorzystać do czyszczenia wykładzin?
Aby wyczyścić dywan z użyciem octu, warto zaopatrzyć się w butelkę z dyfuzorem (bardzo dobrze nada się do tego np. stara butelka po płynie do szyb). Ułatwi ona dokładne spryskanie dywanu mieszaniną, którą stworzymy z jednej szklanki wody, pół szklanki octu i dwóch łyżek sody oczyszczonej. Powstały w ten sposób roztwór należy rozprowadzić po całej wykładzinie i pozostawić na noc do wyschnięcia.
Jeśli mamy możliwość, zostawmy dywan na dworze. W sytuacji, gdy nie dysponujemy wystarczającą przestrzenią na zewnątrz, zadbajmy o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. Dzięki temu ocet będzie mógł swobodnie wyparować, eliminując inne zapachy w dywanie i rozpuszczając brud. W ten sposób już następnego dnia dywan jest gotowy do odkurzania.
Zobacz również: Firma sprzątająca – cennik sprzątania w największych miastach w Polsce
Jak prać dywan sodą oczyszczoną?
Czym prać dywan, który zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach? Jak się okazuje, soda oczyszczona bardzo dobrze eliminuje wyjątkowo trudne plamy i przykre aromaty. Z tego powodu jest idealnym domowym sposobem na odświeżenie dywanu. Aby pozbyć się zapachu, wystarczy rozsypać sodę na całej powierzchni dywanu i odkurzyć po upływie godziny.
Jak można zauważyć, metoda ta jest podobna do prania dywanu na sucho — soda oczyszczona może więc służyć jako jeden z preparatów do tego typu czyszczenia. Należy pamiętać, że po rozprowadzeniu proszku trzeba go dokładnie wetrzeć za pomocą szczotki o twardym włosiu. Dla skutecznego prania dywanu sodę należy zostawić na całą noc i rano wciągnąć zanieczyszczenia odkurzaczem.
Soda oczyszczona bardzo dobrze działa również na pojedyncze plamy. Aby dokładnie usunąć zabrudzone miejsca (pod warunkiem że plama wciąż jest wilgotna), wystarczy posypać je grubą warstwą proszku. W przypadku zaschniętych plam sodę oczyszczoną należy wymieszać z niewielką ilością wody i nałożyć na zabrudzenia za pomocą szmatki. Po wyschnięciu pasty również odkurzamy wykładzinę i w razie potrzeby powtarzamy proces.
Domowe sposoby na czyszczenie dywanów — skrobia ziemniaczana
Jeśli nie wiesz, czym wyprać dywan, na którym pojawiły się tłuste plamy — sięgnij po mąkę ziemniaczaną. Wystarczy jedynie rozsypać ją na brudnej wykładzinie. Środek ten cechuje się szybkim wchłanianiem tłuszczu, a oczekiwany efekt można uzyskać po zaledwie kilku godzinach. Dobrym zamiennikiem dla skrobi ziemniaczanej będzie również sproszkowana kreda.
Zobacz również artykuł: Rośliny do biura – jakie kwiaty doniczkowe wybrać do biura?
Sposoby prania dywanów z długim i krótkim włosiem
Metody prania dywanów powinny być również odpowiednio dobrane do ich struktury. Dzięki temu zapobiegniemy uszkodzeniom i będziemy w stanie usunąć plamy z nawet trudno dostępnych miejsc.
Jak prać dywan sznurkowy?
Dywany sznurkowe są często spotykane w domach oraz przestrzeniach biurowych. Charakteryzują się płaskim splotem, przez co dywany te są bardzo zwarte. Mocno przylegające do siebie włókna sprawiają, że zabrudzenia i kurz nie są w stanie wniknąć głęboko w strukturę dywanu. Dzięki temu wykładziny te są bardzo łatwe w utrzymaniu. Jak można wyprać dywan sznurkowy?
Dzięki wysokiej odporności małe dywany można prać nawet w pralce. Pamiętajmy jednak, aby robić to zgodnie z instrukcją producenta — najbezpieczniejszą opcją będzie ustawienie temperatury prania na niższą niż 40℃ oraz wyłączenie wirowania. W przypadku dywanów sznurkowych o większej powierzchni można skorzystać z opisanych wcześniej domowych sposobów. Zadowalające rezultaty uzyskamy, gdy wypierzemy dywan na sucho za pomocą sody oczyszczonej. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby wyprać dywan na mokro z użyciem octu.
Czym wyczyścić dywan typu shaggy?
Dywany z długim włosiem są zarówno estetyczne, jak i niezwykle komfortowe. Jednakże ze względu na swoją budowę wymagają dokładnego i regularnego prania. Jak skutecznie zadbać o dywan shaggy? Przede wszystkim nie należy stosować na nim wszelkiego rodzaju proszków, ponieważ nie będą w stanie wniknąć wystarczająco głęboko. W tym przypadku pozostaje zainwestowanie w odkurzacz piorący, który nie przemoczy dywanu oraz nie pozostawi w nim pozostałości po środkach czyszczących. Jest to spowodowane faktem, że dywany te wymagają prania z silnym ciśnieniem ssącym, którego nie osiągniemy nawet w przypadku używania myjki ciśnieniowej.
Sprawdź artykuł: https://wikami.com.pl/sprzatanie-hotelu-ile-kosztuje/
Ile kosztuje pranie dywanu przez firmę sprzątającą?
Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, aby wyczyścić dywan domowym sposobem. Jeśli jednak zależy nam na kompleksowym praniu dywanów i tapicerek, warto zapoznać się z ofertą firm sprzątających. Zapewniają one profesjonalne czyszczenie dywanów z użyciem specjalnych środków chemicznych. Dodatkowo posiadają wysokiej klasy odkurzacze piorące, które nie tylko gwarantują nienaganną czystość, ale również charakteryzują się bezpieczeństwem dla dzieci i alergików. Dzięki temu bez problemu wyczyszczą nawet mocno zabrudzony dywan.
Ile kosztuje czyszczenie dywanu? Ceny będą się różnić w zależności od takich czynników jak:
- rozmiar dywanu
- rodzaj włókien
- stosowane metody prania i środki czyszczące
Najlepszą opcją jest skontaktowanie się z firmą sprzątającą WIKAMI w celu uzyskania bezpłatnej wyceny czyszczenia dywanu oraz indywidualnego dopasowania usługi do potrzeb klienta. Zadzwoń do nas już teraz!
Sprawdź również inne usługi m.in.: sprzątanie przedszkoli, sprzątanie szpitali, sprzątanie po remoncie, czy pielęgnacja zieleni