Cięcie żywopłotu – cennik: ile kosztuje przycinanie żywopłotu?
Krzewy żywopłotu mogą być niezwykłą ozdobą w każdym ogrodzie. W tym celu konieczne jest regularne przycinanie i dbanie o piękny wygląd, niezależnie od rodzaju żywopłotu. Usługi ogrodnicze, takie jak koszenie trawy, przycinanie gałęzi i strzyżenie żywopłotów, mogą pomóc w utrzymaniu ogrodu w doskonałym stanie.
Co zrobić, aby utrzymać żywopłot w dobrym stanie? Ile kosztuje przycinanie żywopłotu? Kiedy jest na to najlepsza pora i jak zadbać o jego utrzymanie? Na te i więcej pytań odpowiadamy w poniższym artykule!
Przycinanie żywopłotu – dlaczego warto?
Regularne przycinanie żywopłotu przynosi wiele korzyści, które wpływają na zdrowie i wygląd roślin oraz całego ogrodu. Dlaczeg warto zadbać o systematyczne cięcie żywopłotu?
- Zachowanie kształtu i rozmiaru – pozwala utrzymać jego estetyczny wygląd i zapobiega nadmiernemu rozrostowi.
- Poprawa zdrowia roślin – usuwanie uszkodzonych i chorych gałęzi sprzyja lepszemu wzrostowi i kondycji żywopłotu.
- Zmniejszenie ryzyka chorób i szkodników – regularne cięcie żywopłotu pomaga w eliminacji miejsc, gdzie mogą rozwijać się patogeny i szkodniki.
- Utrzymanie czystości ogrodu – przycinanie gałęzi i pędów sprawia, że ogród wygląda schludnie i zadbany.
Regularne przycinanie żywopłotu sprawia, że rośliny są zdrowsze, a ogród prezentuje się pięknie przez cały rok.
Przycinanie żywopłotu cennik — koszt przycinania żywopłotu
Na cennik przycinania żywopłotu może mieć wpływ kilka czynników — jednym z najważniejszych jest m.in. wysokość danego krzewu. Najczęściej można napotkać się na stawki dla żywopłotów mierzących około 150 cm. Przy żywopłocie o wielkości nieprzekraczającej tej wartości należy liczyć się z ceną do 15 zł/mb. Jeśli pędy są dłuższe, cena za metr bieżący może wzrosnąć do około 22 złotych. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na różnicę w stawkach dla różnych miast w Polsce. Im większe miasto, tym droższa może być cięcie żywopłotu — we Wrocławiu będzie to około 14,80 zł, ale w mniejszych miastach ceny mogą mieścić się w granicy nawet 12 złotych. Dlatego lokalizacja także jest kluczowym elementem w wycenie tej usługi.
Oferujemy także inne usługi sprzątania, w tym sprzątanie biur czy sprzątanie szkół i przedszkoli.
Kiedy należy przycinać żywopłot?
Terminy przycinania żywopłotu będą inne w zależności od rodzaju rośliny, jej wieku oraz klimatu, w którym rośnie. W przypadku młodych roślin liściastych pierwsze cięcie powinno mieć miejsce wczesną wiosną — nawet jeśli zostały dopiero co posadzone. Najlepszym miesiącem na to będzie marzec — sprawi to, że żywopłot będzie pobudzony do wzrostu i szybciej się rozkrzewi. Tego typu rośliny powinno się przycinać jeszcze 1-2 razy w roku, najczęściej na przełomie czerwca i lipca lub, a jeśli jest taka potrzeba, ostatnie cięcie wykonać również w sierpniu.
Jak z kolei przycinać żywopłot iglasty? Pielęgnacja wygląda tu dość podobnie — pierwsze cięcie powinno mieć miejsce na przełomie marca i kwietnia, a kolejne również w czerwcu bądź lipcu. Wiosną należy przycinać czubki oraz zeszłoroczne pędy — dzięki temu zapewnimy odpowiednią gęstość krzewów. Z kolei letnie cięcie służy usunięciu części przyrostów powstałych w tym samym roku. Niezależnie od typu żywopłotu, ostatnie cięcie powinno mieć miejsce przed jesienią, aby rany miały czas się zagoić, a nowe przyrosty zdrewniały.
Jak poprawnie pielęgnować żywopłot?
Technika cięcia żywopłotu jest mniej więcej taka sama niezależnie od gatunku roślin. Formowanie powinno zaczynać się od boków, zachowując prostą linię cięcia. Aby ułatwić sobie zadanie, można w tym celu użyć sznurka, rozprowadzając go równolegle w dwóch miejscach przy górnej krawędzi oraz w połowie wysokości żywopłotu. Dodatkowa linia będzie przydatna na żywopłoty formowane za pomocą nożyc ręcznych. Ułatwi to wyznaczenie i zachowanie wysokości żywopłotu (oczywiście trzymając nożyce poziomo).
To, co może wpływać na sposób cięcia żywopłotu to jego docelowy wygląd. Jeśli roślina ma rosnąć swobodnie, wystarczy wyłącznie regularne przycinanie uszkodzonych lub odstających gałązek. Oprócz cięcia kosmetycznego zaleca się pielęgnacyjne przycinanie żywopłotu co kilka lat — wtedy można mocno przyciąć lub całkowicie wyeliminować najstarsze gałęzie.
Żywopłoty formowane wymagają o wiele więcej pracy — nie wystarczy przycinać tylko uszkodzonych gałązek. Dla ich zdrowego wzrostu konieczne jest cięcie już po posadzeniu krzewu. Kolejne należy przeprowadzać na wysokości około 10-15 cm nad poprzednim. Ponadto trzeba pamiętać o docinaniu boków krzewu, aby doświetlać jego dolne gałęzie. W tym celu konieczne jest węższe, mocne przycięcie górnej części żywopłotu, na kształt ściętego stożka.
Jak odżywić żywopłot?
Cięcie żywopłotu to nie wszystko – aby był zdrowy i bujny, konieczne jest jego regularne nawożenie. Można stosować naturalny kompost, który dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, lub specjalistyczne nawozy przeznaczone do żywopłotów. Ważne jest również regularne podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy, aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Dzięki temu żywopłot będzie miał optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.
Odnowienie starego żywopłotu wymaga zdecydowanego działania. Najlepszym sposobem jest mocne przycięcie roślin, pozostawiając stare drewno na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Wiosną rośliny wypuszczą nowe pędy, co pozwoli na odnowienie żywopłotu. Warto również użyć specjalistycznych narzędzi, aby precyzyjnie usunąć stare i chore gałęzie.
Jakie narzędzia przydadzą się do pielęgnacji żywopłotu?
Aby skutecznie przycinać żywopłot, konieczne są odpowiednie narzędzia. W tym celu można przydadzą się specjalne nożyce, które są dostosowane do przycinania tego typu roślin. Na rynku istnieje wiele wariantów z różnymi rodzajami zasilania (elektryczne, spalinowe, akumulatorowe), dzięki czemu każdy dobierze je do własnych potrzeb. Podczas cięcia urządzenie to należy kierować od góry do dołu, a następnie od dołu do góry — ułatwia to wyrównanie obciętych fragmentów pędów.
Oprócz nożyc można wyposażyć się w sekatory ręczne, dzięki którym łatwiej będzie przyciąć pojedyncze gałęzie czy pozbycie się liści. Wszystkie narzędzia powinny być wysokiej jakości i odpowiednio naostrzone. Tępe sekatory czy nożyce mogą szarpać włókna roślin, co w konsekwencji może skutkować rozwojem chorób, zahamowaniem wzrostu, a nawet obumarcia pędów.
Przycinanie żywopłotów — co jeszcze warto wiedzieć?
Jak już zaznaczyliśmy, przycinanie żywopłotu jest niezwykle ważne dla wzrostu roślin. Dzięki temu mogą wypuścić nowe pędy i szybko się rozwijać. Oprócz techniki oraz odpowiednio dobranych narzędzi bardzo ważne są także panujące warunki atmosferyczne. Lepiej jest wybrać cieplejszy dzień — przycinanie żywopłotu podczas deszczu również podnosi ryzyko powstania chorób grzybowych. Dzieje się tak, ponieważ wilgoć ułatwia przejście patogenów do miejsca cięcia. Ponadto nie wolno podejmować się tego zabiegu w okresie przymrozków — niskie temperatury utrudniają regenerację ran.
Utrzymanie żywopłotu nie jest wymagającym zadaniem, o ile pielęgnacja wykonywana jest w prawidłowy sposób. Ważne jest, aby cięcie żywopłotu odbywało się przynajmniej 2 razy do roku w trakcie cieplejszych i suchych dni. Krzewy należy formować czystymi i ostrymi narzędziami, dzięki czemu zapewnimy ich odpowiedni rozwój.
Jeśli nie czujesz się pewien w opiece nad roślinami, skorzystaj z usług profesjonalistów. Firma Wikami to nie tylko firma sprzątająca — oferujemy również kompleksowe usługi z zakresu pielęgnacji zieleni. Chętnie wykonamy dla ciebie najważniejsze zabiegi, w tym przycinanie żywopłotu, na terenie Wrocława i Dolnego Śląska. Nie zwlekaj — skontaktuj się z nami już teraz!
Przeczytaj także: Koszenie trawy – cennik. Ile kosztuje koszenie trawy?