Czyszczenie parą — czy jest skuteczne? Dowiedz się!
Czyszczenie parowe staje się coraz popularniejszą alternatywą dla skutecznego sprzątania domów. Metoda ta była już znana i stosowana w przemyśle w XIX wieku, ale wraz z rozwojem technologii możliwe stało się wykorzystywanie parownic we własnym domu. Na czym polega czyszczenie parą wodną i czy jest ono skuteczne? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie parą?
Ile kosztuje czyszczenie parą? Cennik obejmuje zarówno mycie parowe elewacji czy powierzchni płaskich, jak i pranie dywanu czy tapicerki. Możliwa jest również pielęgnacja elementów wyposażenia mieszkania. Przykładowo, czyszczenie parą wodną mebli może różnić się cenowo – za mniejsze z nich można zapłacić ok. 15-30 złotych od każdego elementu. W przypadku większych mebli jak sofy czy łóżka koszty czyszczenia parą wyniosą ok. 160 złotych. Choć wybór urządzeń parowych jest spory, wiele osób decyduje się jednak na skorzystanie z profesjonalnych usług sprzątania, które wykorzystują tę technologię w różnorodnych zadaniach. Gwarantuje to klientom sporą oszczędność czasu oraz zadowalające efekty.
Często wybieraną opcją jest również czyszczenie fug parą. Wiele zależy od rodzaju usług, jakie oferuje dana firma oraz indywidualnych potrzeb klienta. W przypadku mycia pomieszczeń lub ścian stawka rozliczana będzie za każdy metr kwadratowy. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z firmą sprzątającą w celu uzyskania wyceny dostosowanej do wymagań klienta.
Czyszczenie parą — jak działa parownica?
Czyszczenie parowe wykorzystuje tzw. parę suchą (czasem nazywaną parą przegrzaną). Aby ją wytworzyć, woda w zbiorniku parownicy musi być podgrzana do 180°C — przy czym para wydobywająca się z dyszy urządzenia ma temperaturę pomiędzy 80 a 120°C. Woda w tej postaci jest pod bardzo wysokim ciśnieniem, co umożliwia mycie bez użycia środków chemicznych.
Silny strumień pary służy przede wszystkim do dezynfekcji i czyszczenia różnych powierzchni. Urządzenia do czyszczenia parą takie jak mopy parowe bez wysiłku usuwają zabrudzenia i umożliwiają sprawne odświeżenie wszelkiego rodzaju materiałów. Obecnie parownice można nabyć zarówno jako specjalistyczne myjki parowe do okien, podłóg czy tekstyliów, jak i w postaci wielofunkcyjnych sprzętów. Możliwe jest także dostosowanie urządzenia ze względu na rozmiar, zatem na rynku możemy wybierać pośród urządzeń ręcznych oraz podłogowych.
Zalety czyszczenia parą wodną
Wykorzystanie urządzenia parowego to świetna metoda na bezproblemowe i efektywne wyczyszczenie powierzchni w całym domy. Dzięki szerokiej ofercie urządzeń o zróżnicowanej budowie oraz przeznaczeniu możliwe jest dopasowanie sprzętu do czyszczonej powierzchni. Jakie zalety czyszczenia parą najczęściej wymieniają ich użytkownicy?
Mycie bez użycia środków czyszczących
Wysoka temperatura w skuteczny sposób usuwa tłuste plamy i inne zanieczyszczenia, bez wykorzystania środków chemicznych. Narzędzia te są szczególnie polecane do wodoodpornych powierzchni, które często wymagałyby zastosowania specjalnych detergentów. Wysokie ciśnienie i gorąca para wodna sprawiają, że zabrudzenia oddzielają się od nich, co ułatwia późniejsze usunięcie brudu odkurzaczem lub ściereczką z mikrofibry. Z tego powodu czyszczenie parą jest całkowicie bezpieczne dla alergików i dzieci oraz nie szkodzi środowisku.
Uniwersalność
Dobrze dobrane urządzenie parowe idealnie usunie każdy rodzaj zabrudzenia. Oprócz wspomnianych wcześniej wodoodpornych powierzchni, czyszczenie suchą parą dobrze sprawdza się podczas mycia okien, luster, glazury oraz nawierzchni porowatych. Sucha para jest w stanie wniknąć głębiej w nawet niewidoczne gołym okiem szczeliny, w których może zbierać się wiele bakterii oraz mikroskopijnych zabrudzeń.
Skuteczna dezynfekcja
Czyszczenie parowe jest również w stanie usunąć bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje. Nawet najmniejsza ilość pary zabija patogeny oraz pasożyty, które mogą skolonizować materac lub inne meble. Urządzenia parowe mają więc zastosowanie odkażające, które spełniają wymagane standardy bezpieczeństwa. Świetnie sprawdzą się nie tylko w domach – mycie parowe to również skuteczne sprzątanie przychodni i szpitali.
Do czego możemy wykorzystać parownicę?
Czyszczenie myjką parową sprawdza się nie tylko podczas dbania o powierzchnie płaskie. Za pomocą parownicy możemy posprzątać praktycznie każdy element naszego domu. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy cyklicznie wydawać na detergenty dobrane do różnych przestrzeni — np. kuchni, łazienki czy sypialni. Ponadto warto wspomnieć, że czyszczenie parą wodną nie uszkadza żadnej nawierzchni. W jakich sytuacjach warto postawić na tę metodę sprzątania? Parownica będzie idealnym wyborem na:
- Czyszczenie fug i płytek — płytki to jedne z najczęściej wybieranych materiałów w aranżacji kuchni lub łazienki. Jednocześnie przysparzają najwięcej kłopotów podczas porządków ze względu na niewielkie wgłębienia, w których zbiera się kurz, brud i tłuszcz. Czyszczenie fug parą oszczędza czas, który spędzilibyśmy na ręcznym szorowaniu tych uporczywych plam.
- Czyszczenie elementów ze stali nierdzewnej — stalowe okapy, blaty czy wnętrza piekarników są szczególnie problematyczne do wyczyszczenia nie tylko ze względu na zbierający się tłuszcz, ale także resztki przypalonego jedzenia. Podobnie jak w poprzednim przypadku, para wodna w kilka sekund eliminuje zabrudzenia, bez ryzyka porysowania lub zniszczenia powierzchni. W tym celu wystarczy zastosować specjalne końcówki, które często są sprzedawane w zestawie z myjką parową.
- Mycie elewacji — gorąca para bardzo dobrze radzi sobie także z usuwaniem różnych zanieczyszczeń z zewnątrz budynków — głównie osadów ze spalin, tłuste smary czy graffiti. W zależności od modelu parownicy oraz rodzaju brudu, na pół godziny pracy wystarczy około litr wody. Wysokie ciśnienie i temperatura wody sprawiają, że para wnika głęboko w strukturę ściany bez jej uszkadzania. Mycie parowe to idealny wybór, aby wyczyścić powierzchnie bez wytwarzania szkodliwych ścieków lub oparów. Ponadto czyszczenie parą zapewnia bezpieczne sprzątanie szkół i przedszkoli czy sprzątanie osiedli.
- Pranie dywanów i materacy — czyszczenie parowe idealnie sprawdza się do prania tekstyliów, ponieważ nie wiąże się z tym dłuższy czas schnięcia. Dlaczego jest to tak ważne podczas czyszczenia wykładzin? Głównie z tego powodu, że inne metody prania mogą je przemoczyć. W konsekwencji tego powstaje w nich pleśń oraz grzyby, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Warto dodać, że parownice usuwają również nieprzyjemne zapachy, co ułatwia odświeżenie różnego rodzaju tkaniny.
- Czyszczenie wózków dziecięcych — tak samo jak we wcześniejszym punkcie, parownice to bezpieczny sposób czyszczenia wózków, fotelików czy materacyków dla niemowląt. Parownice zapewniają ich skuteczne odświeżanie i kompleksowo eliminują bakterie. Warto skorzystać z czyszczenia parą szczególnie w przypadku, kiedy wózek przechowywany był na strychu lub był już używany w przeszłości.
Koniecznie sprawdź również: Firma sprzątająca – cennik sprzątania w największych miastach w Polsce
Czyszczenie parą wodną — kiedy lepiej z niego zrezygnować?
Choć wykorzystanie pary wodnej daje ogrom korzyści podczas sprzątania, istnieją pewne sytuacje, gdzie lepiej jest z niej zrezygnować. Zazwyczaj mop parowy odradza się podczas mycia posadzek drewnianych, olejowanych lub woskowanych. Gorąca temperatura może doprowadzić do uszkodzeń oraz zmatowić lub odbarwić ich powierzchnię. Na podobnej zasadzie myjki parowe mogą zniszczyć gumowe uszczelnienia i silikonowe fugi. Ponadto pary nie można używać również do czyszczenia okien i szyb, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury — może doprowadzić do ich pęknięcia.
Czyszczenie parą – skorzystaj z profesjonalnej usługi!
Potrzebujesz wsparcia w kompleksowym sprzątaniu mieszkania lub biura, również z wykorzystaniem czyszczenia parą? Firma sprzątająca WIKAMI oferuje profesjonalne wsparcie w sprzątaniu różnorodnych przestrzeni – oferujemy bezpłatną wycenę dla każdego klienta. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych technik czyszczenia gwarantujemy nieskazitelne efekty!